ČAJOVNA U KOCOURA

Vítáme Vás na našich stránkách..

Čajové země - INDIE

Indické čaje

článek...

Indické čaje jsou notoricky známé každému, byť i jen občasnému pijákovi čaje. Vždyť kdo by neznal Darjeeling, Assam, Nilgiry.

Holandský cestovatel Jan Huyghes van Linschoten popsal ve své knize z roku 1598 zvyk Indů přidávat lístky divoce rostoucího Čajovníku assámského do jídel a také vyrábět z nich nápoj.
Výroba čaje z Assámského čajovníku neměla snadný počátek. Anglie, která měla v době Opiových válek embargo na Čínský čaj, intenzivně hledala, kde založit plantáže. V roce 1823 se Skot Robert Bruce setkal s Indi, kteří popíjeli čaj z listů asámské varianty Čajovníku. Jelikož jeho bratr Charles, byl zaměstnancem Východoindické společnosti, pokoušeli se společnost přesvědčit, aby začala čaj pěstovat. V roce 1835 dostali finanční prostředky k pěstování Assámského čajovníku v místech kde se Čínský neujal. První zásilka Assámského čaje dorazila do Anglie v roce 1938. V roce 1940 vznikla Assámská čajová společnost. V roce 1852 byla poprvé v zisku, což bylo způsobeno množstvím nákladných investic.
Čaj se v Assámu v současnosti pěstuje podél toku Brahmaputry při hranicích s Barmou, Bangladéšem a Čínou. Jelikož je zde velmi velké množství srážek a vlhkost, čaj zde pěstovaný dosahuje širokého spektra chutí a jemných podtónů. Sklizně největšího množství čaje probíhají v létě (červen, červenec, září). Tomuto období předchází sběr v březnu a v dubnu, čaje z těchto sklizní nejsou bohužel určeny cíleně na Export. Assám je jedním ze tří nejexportovanějších indických čajů, dalšími jsou Darjeeling a Nilgiry.
V Darjeelingu, na severovýchodě Indie se ve výšce 1831m.n.m nelézá horské centrum obklopené cca 49 tisící akry osázenými čajovníkem. Svahy pokryté čajem mají někdy sklon až 45°. Na rozdíl od Assámu je zde pěstován převážně Čajovník čínský, nebo kříženec čínského a assámského.. Přes sto zahrad produkuje ročně cca 17 tun čaje. První sklizeň (first flush) probíhá v prvních dnech měsíce dubna, druhá (second Flush) v květnu a v červnu. Někdy se mezi těmito dvěmi sklizněmi produkuje čaj takzvaný mezidobní (in betwen.). V některých zahradách se navíc sklízí i v říjnu a listopadu – tyto jsou zvány podzimními (Autumnal).
Oblast Nilgiri – jejíž jméno je odvozeno od hor Nílgiri - Modrých hor, je místem, kde se pěstuje čaj od roku 1840. Ve výšce 1372,5 m.n.m. se nalézá horské centrum Ootacamud. A v jeho okolí v rozmezí cca od 300 do 1850 m.n.m. se na 62 tisících akrech pěstuje čaj. Sklízí se zde převážně ve dvou hlavních sklizních a to v květnu a v červnu. V tomto období se sklidí přibližně čtvrtina celkové produkce z Nilgiry. V dalším období se sklízí asi 40 procent a to v říjnu a listopadu. Zbytek produkce se sklízí v mezidobích. Čaje z nilgiri jsou jemné svěží a celkem dosti aromatické.

V Indii existuje i spoustu menších čajových oblastí, výše popsané čaje jsou ovšem kontrolovány a vyváženy pod dohledem společnosti Tea Board Of India, která dohlíží na autenticitu a kvalitu vyvážených čajů. Jsou to zároveň tři největší Indické čajové oblasti. Z dalších si můžeme vyjmenovat třeba Kéralu,Sikkim,Tarai, Travankor…

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.