ČAJOVNA U KOCOURA

Vítáme Vás na našich stránkách..

Čajové země - ČÍNA

Rozdělení čaje

zdroj : čínský-čaj

Bílý čaj

Bílý čaj - Čínský čaj

Bílý čaj byl po dlouhá staletí považován pouze za nápoj císařů. Je podobný zelenému čaji, ale pro jeho výrobu se používají pouze nejmladší pupeny čajovníku pokryté jemním chmýřím. Keře pro bílý čaj se pěstují ve stínu, aby se nevytvářelo velké množství chlorofylu. Podobně jako u zeleného čaje čajovníkové listy neprochází fermentací. Bílý čaj nemá jen jemnou a vyhledávanou chuť, ale je také nesmírně prospěšný lidskému zdraví, protože obsahuje účinné antioxidanty. Bílý čaj má ze všech druhů nejnižší obsah kofeinu a barva nálevu je obvykle velmi světlá.
Příprava: Tradičně se používá vyhřátá čajová konvice. Nejdříve propláchneme hrst čaje vodou o teplotě 80°C, pak zaléváme. Doba vyluhování bílého čaje je poměrně dlouhá, několik minut u prvního nálevu, u druhého pak více. V případě přípravy silnějšího čaje ve zhongu je doba vyluhování však kratší. Kvalitní bílý čaj lze zalít i pětkrát, proto se výborně hodí pro dlouhá přátelská posezení a rozhovory.


Čaj černý a pu-erh

Čaj černý a pu-erh - Čínský čaj

Černý čaj se v Číně říká čajům puerhového typu (narozdíl od evropských černých čajů, jež jsou v Číně označovány jako červené). Tyto čaje s typickou výrazně zemitou chutí jsou fermentovány dvakrát, z čehož první fermentace je chemickou oxidací, k druhé fermentaci dochází dlouhodobou činností mikroorganismů. Při výrobě pu-erhu hraje významnou roli způsob a doba skladování a podobně jako u archivních vín nebo whisky se na obalu často uvádí jeho stáří. Pu-erh je vysoce ceněn za své blahodární účinky na zdraví (snižuje cholesterol, léčí játra, atd.). Kromě sypaných čajů se pu-erh se tradičně lisuje do koláčů, cihel a podobných forem. Nálev má tmavou barvu.
Příprava: Poměr čaje a vody je obvykle zhruba 4 lžičky na 400ml, anebo tomu odpovídající kus odříznutý z typických cihel nebo koláčků. Pu-erh se obvykle podává v speciálních čajových nádobách yixing anebo gaiwan. Optimální teplota vody pro zalití pu-erhu je 95°C v případě pu-erh nižší kvality, a 85 až 89°C v případě zralého (ripened) a uleželého (aged) syrového pu-erhu. Doba vyluhování je 12-30s při prvních několika nálevech a v pozdějších asi 2-10 min. Příliš dlouhé vyluhování, jaké je zvykem na Západě, by mohlo přinést nevhodný tmavý a hořký nálev. Pu-erh může luhovat opakovaně a narozdíl od jiných čajů nálevy budou vždy silné.

Červený čaj

Červený čaj - Čínský čaj

Červený čaj se v Číně říká čaji, jež Evropané označují jako černý. Je však velký rozdíl ve výrobě a následně i kvalitě mezi průmyslově vyráběným substrátem pro čajové pytlíky a čaji vyrobenými tradiční metodou, které jsou v současné době čím dál více vyhledávané. Barva nálevu je podle druhu tmavě hnědá až černá, často s červenými odstíny. Za svoji tmavší barvu, silnou vůni a chuť vděčí tzv. fermentaci. Obsahuje více (asi 4%) kofeinu (teinu) než ostatní druhy čaje, a proto lépe povzbuzuje činnost mozku.
Příprava: Tento čaj se vždy zalévá vřící vodou, poté se scedí a vlije do šálků. Před zalitím je vhodné nahřát horkou vodou konvici nebo nádobu, ve které čaj louhujeme. Doporučené dávkování se může lišit druh od druhu. Např. u čínských červených čajů se doporučuje obyčejně 3 lžičky čaje na 400ml vody, louhovat 4-8 min, u assamského čaje 2 lžičky čaje na 400 ml vody, louhovat 3-4 min.

 

Jasmínový čaj

Jasmínový čaj - Čínský čaj

Ovoněný čaj vyráběný ze sušených lístků zeleného nebo černého čaje s mladými jasmínovými květy. Jasmín působí protizánětlivě, klidní játra, snižuje tlak a cholesterol. Do jasmínových čajů se často přidávají další čínské léčivé květy: chryzantéma (tlumí vnitřní oheň, zlepšuje zrak, vyživuje játra, léčí vysoký tlak), liliovník - Paj-che-chua (rozhání chlad, zvlhčuje plíce, odstraňuje oheň, uklidňuje), pestrovka - Čchien-ž-chung (vyživuje pleť, upravuje menstruaci), čajovníkový květ (čistí pleť, vyživuje slezinu, omezuje kornatění cév) atd.
Příprava: Tradičně se ve zhongu, nebo jiné nádobce s víčkem. Poměr mezi čajem a vodou je 1:50 anebo asi 2 lžičky čaje na 400 ml vody. Teplota vody pro nálev je 90-95°C, u zelených jasmínových čajů i nižší. Nejprve nalijte vodu do jedné třetiny misky, pak dolijte vodu na třikrát a přikryjte víčko. Luhuje se 2-3 min, zelené jasmínové čaje trochu méně. Poté se otevře víčko jen natolik, aby se mohla nadechnout úžasná vůně. Poté se čaj pro plný požitek popíjí                                                           pomalu.

Oolong

Oolong - Čínský čaj

Oolong je polofermentovaný zelený čaj, který prošel pouze krátkou oxidací. V Číně se často označuje jako čaj modrozelený, polozelený, žlutozelený atd. Stupeň oxidace určuje i obsah kofeinu (teinu) v čaji. Listy oolongu jsou hnědozelené, většinou pevně svinuté, nálev bývá světle hnědé barvy. Výroba kvalitního oolongu se pokládá za umění.
Příprava: Oolongy více fermentované lze zalít i vroucí vodou, anebo vodou nižší teploty, pokud chceme více nálevů (kvalitní oolongy lze zalít až 7x). Nejlepší je připravit v tradičních nádobách zhong nebo gungfu (gonfu). Doba louhování je obyčejně velmi krátká, hlavně pro první nálevy. U více fermentovaných druhů se jedná o 1-2 minuty, u kvalitnějších méně fermentovaných desítky vteřin. Dávkování je obvykle trochu vyšší než u jiných druhů čaje.

 

Oolong z Taiwanu - Formosa

Oolong z Taiwanu - Formosa - Čínský čaj

Ostrov Taiwan je proslulý svými oolongy. Oolongy z Taiwanu se často prodávají pod jménem Formosa Oolong podle starého portugakského jména tohoto ostrova.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zelený čaj

Zelený čaj - Čínský čaj

Zelený čaj je tradičním čajem v Číně i Japonsku. Při výrobě zeleného čaje nedochází k fermentaci, protože enzymy, které ji působí, se hned na začátku zničí teplem – sušením, napařováním. Obyčejně se zelený čaj zpracuje několik dnů po sběru. Obsah kofeinu v zeleném čaji je nižší než v černém, a tudíž jej mohou pít i lidé se zdravotními problémy. O léčivé síle zeleného čaje se v současnosti pravidelně vychází zprávy výzkumníků v Japonsku i USA. Barva nálevu má různé odstíny zelené.
Příprava: zelené čaje se nikdy nezalévají vroucí vodou. Optimální teplota se tradičně určovala např. tak, že na konvici s horkou vodou udržíme dlaň. Touto vodou se čaj propláchne a pak se může zalévat. Při opakovaném zalévání se teplota vody postupně zvyšuje a doba vyluhování mírně prodlužuje. Např. Zhu Cha Gunpowder se doporučuje v poměru 2 lžičky čaje na 400ml vody, teplota vody prvního nálevu 75°C, louhovat 2 min. Lung Ching (Dračí Studna) – 3 lžičky čaje na 400ml, teplota vody prvního nálevu 60°C, louhovat 2 min. Pi Lo Chun – 3 lžičky čaje na 400ml, teplota prvního nálevu 80°C, louhovat 1 min.

Žlutý čaj

Žlutý čaj - Čínský čaj

Žlutý čaj je vzácnou a drahou čínskou specialitou a přesný výrobní postup je utajován. Žlutý čaj neprochází fermentací (podobně jako zelený nebo bílý čaj). Rozdíl je v tom, že se čajové listy nesuší rychle jako u zeleného čaje, ale pomalu a v silných vrstvách poměrně dlouhou dobu, přičemž jsou zakryty lněnou látkou, čímž žlutý čaj získává své mimořádné vlastnosti. Nálev má světlou, zlato-žlutou barvu a velmi zajímavou svébytnou chuť s medově nasládlým nádechem. Jako žluté jsou často prodávány i čaje, které tento název získaly jako čaje císařské, protože žlutá je tradiční císařská barva. Tyto čaje však jsou ve skutečnosti čaje zelené.
Příprava: 1 lžička na 1,5 dl vody, teplota vody 80 °C, louhování 3-5 min. Je možné opakovat za sebou až 3 nálevy.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.