ČAJOVNA U KOCOURA

Vítáme Vás na našich stránkách..

Čajové země - ČÍNA

článek.....ČAJ A..?

zdroj : čaj.wu

Čaj a…

…hudba
Čaj lze vhodně kombinovat s účinkem zvuku. Můžete se dostat do příjemného stavu, který si podle vašeho nejlepšího uvážení zaslouží podkreslení oblíbenou hudbou. Málo se ví o tom, že čaj lze výjimečně rozumně servírovat spolu s tichem. Ticho je vzácné a zaslouží si ochranu ze zákona.

…filosofie
Čaj nemá s filosofií nic společného.

…náboženství
Asi bychom měli zmínit duchovní nauky zemí, z nichž čaj vzešel. Dalo by se čekat, že je takřka v intimním souznění s hinduismem, buddhismem či daoismem. Není to pravda – čaj je bez vyznání (pozor! - to implicitně neznamená ateismus). I když …chuť čaje je chutí zenu… (Jsem pro to, aby se v citátu myslelo na zenové písemnictví; čtené jako krásná literatura.)

…zdraví
Díky některým svým charakteristikám (teplota) je čaj považován za lék. Korektnější by snad bylo tvrdit, že čaj většinou neškodí. Potíž je v tom, že pití čaje je zásadě bezúčelné. Avšak mnozí po čaji chtějí třeba právě zdraví, a tak pijí kvůli tomu, že se chtějí vyléčit. Podobně alkoholik se pozná podle toho, že pije odůvodněně – aby se opil. Není divu, že se vůči svému svědomí cítí být povinován odůvodňovat své jednání jinak.

…’spirituálno’
Představuju si, že zenový mistr by v pití čaje neviděl více spirituálnosti, než třeba v jezení guláše. Hlasuju pro zařazení ’spirituálna’ mezi parazitní slova jazyka. S těmi čaj nemůže přijít do vzájemného vztahu.

…slova
Při psaní těchto drobných příspěvků vycházím z toho, že nelze nic sdělit. Slovy lze popsat pouze jiná slova. Čaj je příliš skutečný, než aby byl pevně uchopen pomocí jazyka. To, co tady předvádím je (snad elegantní) jazyková hra pro potěšení oka.

…symboly
Čaj se bez symbolů obejde. Představte si dvě situace:

  1. Samotka, senzorická deprivace
  2. čínský čajový obřad

První je takřka očištěno od symbolů, druhé je rozumně používá. České čajovny obvykle používají příliš mnoho symbolických rekvizit. Snad si nejsou jisté kvalitou čaje, který nabízejí. Návštěva čajovny se tak stává zážitkovou turistikou.

…mysl

Bódhidharma štětcem vymalovanýBódhidharma

Slovy Bódhidharmy : Vidění forem vašima očima, slyšení zvuků vašima ušima, cítění vůní vaším nosem, ochutnávání chutí vaším jazykem…není nic než vaše nezrozená mysl.

…přátelé
Navštíví-li tě známý, sundej mu kabát a podávej to nejlepší z čajových zásob. Pak se dívejte jak vítr hýbe větvemi stromů…

meditace
Prospěšný před, během i po. Může mysl příjemně navodit, utužit i doladit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.